בדיקת MRI

אין אחד שלא שמע על בדיקת ה MRI. קימת אף האמונה, כי המדובר בבדיקה שהיא הטובה והמתקדמת ביותר מבין בדיקות הדימות- "מלכת הדימות". האמת למעשה, שהבדיקה היא חשובה ומתקדמת אולם יש לה יתרונות וחסרונות ובעוד שבתחומים מסוימים מדובר בבדיקה הטובה ביותר בתחומים אחרים קימות בדיקות שעולות עליה. קצת על עקרונות הבדיקה יתרונותיה וחסרונותיה.

מהי בדיקת ה- MRI

בדיקת ה-MRI היא בדיקה אבחנתית, אשר משלבת שימוש בשדה מגנטי חזק עם טכנולוגית מחשבים מתקדמת ליצירת תמונות של הגוף. מכשיר ה-MRI הוא מעין "מכשיר לפריסת לחם", גופו של הנבדק מוצג בצורה של "פרוסות" עוקבות, כאשר בכל "פרוסה" נראים כל האברים הפנימיים, כלי הדם, העצמות והרקמות. התמונה המתקבלת ב- MRI היא ברזולוציה גבוהה וניתן לקבל תמונות של גוף הנבדק בכל מישור: אנכי, רוחבי ואלכסוני.

מכשיר ה MRI הינו מרובע וגדול עם פתח מעוגל בתוכו שמוביל לתעלה מארכת- מעין מנהרה. הנבדק שוכב על גבי מיטה שנוסעת לתוך המנהרה. במהלך הבדיקה הנבדק נדרש לשכב ללא תנועה. הטכנאי, שמבצע את הבדיקה נמצא מחוץ לחדר הבדיקה אבל רואה ושומע את הנבדק במשך כל הבדיקה. בדיקת ה-MRI אינה כואבת ונמשכת ברוב המקרים בין חצי שעה לשעה. במהלך הבדיקה נשמעים בתוך המכשיר קולות של דפיקות ונקישות – זהו צליל הפעולה התקין של המכשיר. עוצמת הקולות עלולה להיות גבוהה ומסיבה זו ניתנים אטמי אוזניים או אוזניות אשר מנמיכים את עוצמת הרעש. במשך הבדיקה תתכן לעיתים גם תחושה של חום.