בדיקת CT

הרדיולוג – מרכיב מרכזי בפענוח מדויק ובקביעת אופן ואיכות הביצוע של הבדיקה

מרבית הציבור אינו מכיר את מקצוע הדימות (רדיולוגיה) ואינו מודע לחשיבותו הגדלה והולכת של הרופא המפענח של בדיקות ה-CT- הרדיולוג.

  • קביעת טכניקת ביצוע הבדיקה- ניתן לבצע את בדיקת ה- CT בדרכים שונות בהתאם לבעיה הקלינית. במכון ה-CT וביחידת ה-CT שאני מנהל קיימים קרוב ל-60 פרוטוקולים, 60 דרכים שונות לביצוע בדיקות CT. בדיקות בפיקוח ובניטור רדיולוג מבטיחות בחירה של הדרך המיטבית לביצוע הבדיקה.
  • פענוח מדויק של הבדיקה- פענוח הבדיקה מורכב ודורש זמן ארוך. בדיקת CT ממוצעת כוללת 700-2000 תמונות ויותר. בנוסף לכך, פענוח הבדיקות אינו מבוצע עוד רק במישור אחד, כפרוסות, אלא יש אפשרות להכנת שחזורים דו ותלת ממדיים אשר מעלים את דיוק הפענוח. הכנה של שחזורים מתקדמים לפני ניתוחים אונקולוגים מורכבים ע"י הרדיולוג, מסיעת מאוד לכירורג בהחלטה על התאמת החולה לניתוח ויכולה לשנות את הגישה הניתוחית.
  • בדיקה איכותית ופענוח מפורט ומקצועי, תלויים ברדיולוג מיומן ומנוסה והם קריטים לבריאות החולה. הידע הקליני של הרדיולוג, ניסיונו ואיכות הפענוח שהוא מספק יאפשרו אבחון מדויק של מחלות, מציאת גידולים ממאירים, הערכה נכונה של התגובה לטיפולים אונקולוגיים (כימותרפיה והקרנות) ולטיפולים אחרים תרופתיים ופולשניים. ניתן לדמות את הרדיולוג לקצין מודיעין אשר מכין תרשימים, ומפות למבצע מיוחד. ככל שרמת התרשימים תהייה מדויקת יותר, ופענוח המצב מדויק יותר, כך סיכויי ההצלחה של "הלוחם"- הרופא המטפל או המנתח - יהיו גבוהים יותר בקרב על חיי החולה.