מדוע כדאי לקבל חוות דעת שנייה על בדיקת CT או MRI שכבר בצעתם ופוענחה?

איכות הפענוח ו-"הרופא השקוף" - הרדיולוג - קצין המודיעין של הרופאים

מיד כאשר מתגלית מחלה, מחפש החולה את הרופא הטוב ביותר שיטפל בו. החולה יחפש ויברר מי הכירורג המעולה ביותר, מי הפנימאי המעולה ביותר שמתמצא במחלתו, אבל בד"כ, בשל חוסר ידע ומכיוון שאינו מכיר את תפקידו וחשיבותו של הרדיולוג, הוא איננו דואג שבצוות המטפל שלו יהיה גם הרדיולוג המעולה ביותר, שידאג שתבוצע הבדיקה הטובה ביותר עם הפענוח המדויק ביותר.

ברור לכל אחד ואחד מאתנו שסיירת שיוצאת למבצע מיוחד, חייבת להצלחת המבצע ולהישרדות הלוחמים מידע מדויק ואיכותי על היעד, המטרה והמכשולים שבדרך. ללא מודיעין מעולה לא תתכן הצלחה של הסיירת במבצע.

ברפואה מתקיים מצב זהה. החולה צריך לקבל את הטיפול המיטבי מ"הסיירת"- הרופאים הכירורגים והקלינאים המטפלים האחרים. אלא שברפואה בניגוד לצבא, מי שלא חוזר הביתה כשהסיירת נכשלת הוא החולה. ברפואה הסיירת תחזור תמיד בשלום.

פענוח מדויק הוא גורלי. הוא יאתר את מחלת הסרטן מוקדם, יקבע באם החולה מתאים לניתוח מציל חיים, יקבע באם הטיפול הכימוטרפי או טיפול אחר יעיל, או שקיים טיפול אחר שיקל על סבלו של החולה או אף יאריך את חייו.

במידה ובידכם בדיקה שכבר בוצעה, לא ניתן עוד לשלוט באיכות הביצוע, אולם ניתן בהחלט לקבוע באם איכות הבדיקה מספקת. במידה ואיכות הבדיקה היא בלתי סבירה תוכלו לקבל מידע חשוב זה ולבצעה בשנית. בהינתן שהבדיקה באיכות מספקת, ניתן יהיה לוודא שהפענוח שתקבלו יהיה מדויק ושהרופא המטפל שלכם יקבל את המידע החשוב והאיכותי ביותר וכך יוכל להעניק לכם את הטיפול הכירורגי או הרפואי הנכון ביותר. זו חשיבותה הרבה של חוות הדעת השנייה. לעיתים היא תציל את חייכם.

פענוח מדויק עשוי לקבוע את גורלכם, לא פחות, יקבע את האבחון הנכון ויאפשר את הטיפול המתאים ביותר.